Úvod > Aktuality

Aktuality

Řecké šílenství jde do prodloužení

Téměř každým dnem přibývá důkazů o tom, že projekt společné evropské měny je od začátku politicky motivovaný počin bez ekonomického rozmyslu. Páteční divadlo kolem prodloužení „programu pomoci“ zbankrotovanému Řecku je jen dalším smutným dokladem, kam vede etatistická praxe ignorující ekonomická fakta.

PROČ VÁM VÁŠ BANKÉŘ NEDOPORUČÍ INVESTIČNÍ ZLATO?

Logika je jednoduchá. Zlato je konkurenční měna k systému papírových peněz, které si státní monopol může vyrobit prakticky bez jakéhokoliv omezení, jen a pouze na základě politického rozhodnutí lidí, z nichž mnozí nebyli ani zvoleni, nýbrž jmenováni. Samotný tento fakt v sobě nese riziko pro občana, že tito lidé nemusí mít nutně na srdci blaho občana.

Vytištěné bilióny ECB jsou dalším krokem k vyvlastnění dlouhodobých spořitelů

Pomineme-li fakt, že tisk peněz ala Mario Draghi v čele Evropské centrální banky je v rozporu s Lisabonskou smlouvou, která přímé profinancování dluhů vlád takto „vyrobenými“ penězi zakazuje, má „záchrana“ EU tímto způsobem dalekosáhlé důsledky pro úspory spořitelů.

Zlato v Eurech zhodnotilo za rok 2014 o 11,4% a v CZK dokonce 12,3%

Poválečná ekonomická hegemonie USA vedla ke stavu, že vše hodnotné na tomto světě je obchodováno v USD. Mimo jiné také zlato a vzácné kovy.

„HLAS LIDU JE HLAS BOŽÍ“ – ŠVÝCARSKÉ „NE“ KRYTÍ REZERV ZLATEM

Švýcaři měli v neděli 30. listopadu 2014 ve svých rukou velkou šanci vrátit nejen Švýcarsko k rozumné a zodpovědné finanční politice a donutit tak (vše)mocnou švýcarskou národní banku dokoupit ca za 70 miliard SFr zlata k povinnému 20% krytí devizových rezerv, jakož i k naprosté repatriaci švýcarského zlata ze zahraničí.

“VZÝVÁNÍ ZLATÉHO TELETE”

Zajímavou zprávu přinesl server OnVista: “Prorocká firma vidí přicházet recesi”. Na této zprávě není na první pohled nic moc zajímavého, neboť v tomto směru není jediná a ani první. Zajímavější však je, že tato predikce přichází od relativně malé poradenské firmy jménem “Jerome Levy” a tyto jsou přijímány za oceánem s vysokou vážností. Důvod?

ZAMYŠLENÍ: EUFORIE STOUPENCŮ „KULTU TISKU PENĚZ“

Sotva americký FED oznámil ukončení politiky tisku peněz, japonská centrální banka ve čtvrtek ráno rozhodla, že spustí tiskárnu peněz na vyšší obrátky. Z původně avizovaných 50 – 60 biliónů Yenů rovnou 80 biliónů. Je to objem odpovídající gigantickému tisku amerického FEDu. Jenže japonská ekonomika je přibližně třikrát menší, takže objem vytištěných peněz je trojnásobný. Toto opatření vyvolalo nákupní rauš na akciových trzích a index japonských akcií okamžitě „vystřelil“ o téměř 7% vzhůru a s ním i ostatní akciové trhy po celém světě.

PROČ ZLATO NIKDY NEUMŘE…

Nálada investorů do zlata je po 3 letech poklesů ceny na bodu mrazu. Indikátory měřící tento sentiment dosahují aktuálně svých minim z roku 2000, kdy se euforie rozpoutaná na akciových trzích v podobě „dot.com bubliny“ proměnila během krátké doby ve zničující implozi. Tenkrát stálo zlato necelých 300 USD za unci a většina expertů měla za to, že zlato je „mrtvé aktivum“.

ZAMYŠLENÍ – DRAGHI A PROMĚNA EURA V EULIRU

Mario Draghi (šéf Evropské centrální banky) oznámil, že jeho záměr na skupování dluhopisů od bank skutečně bude odstartován v půli října. Mario Draghi v sobě nezapře Itala a v duchu italské monetární tradice přeřazuje na rotační tiskárně na čtvrtou kosmickou rychlost na cestě z planety Euro na planetu Eulira. Rotačka poběží zřejmě na plný výkon tak dlouho, dokud nebude stát skipas ve Val di Fiemme opět 100 000 Euro jako na konci devadesátých let (tenkrát se tuším nazýval ten potištěný papír Lira).

18. 9. proběhne lidové hlasování ve Skotsku. Zvítězí centralismus nebo právo národů na sebeurčení?

Zítřek, tedy 18. 9. 2014, se může stát významným datem v Evropských dějinách. Skotové budou hlasovat o případném odtržení od Velké Británie. Podle průzkumů je výsledek neodhadnutelný a oba tábory jsou přibližně v rovnováze. Co by se stalo, kdyby zvítězila nezávislost Skotska?

Slovníček pojmů

Investiční zlato
Investičním zlatem se podle zákona č.235/2004 Sb. rozumí: zlato ve tvaru uzančních slitků o hmotnosti připouštěné na trhy zlata a ryzosti nejméně 995 tisícin. Zlaté mince, které mají ryzost nejméně 900 tisícin, byly vyrobeny po roce 1800, jsou nebo byly v zemi svého původu zákonným platidlem a jsou obvykle prodávány za cenu, která nepřevyšuje volnou tržní hodnotu jejich zlatého obsahu o více než 80 %.

Investiční stříbro
pojem investiční stříbro nemá oporu v zákoně ve smyslu osvobození od daně z přidané hodnoty. Na mince a slitky z ryzího stříbra je tudíž pohlíženo jako na jiné produkty z tohoto kovu.

Platina a paládium
jsou stejně jako zlato a stříbro vhodným nástrojem k dlouhodobému uchování hodnoty majetku. Platina je dokonce vzácnější než zlato. Oba tyto kovy mají rovněž vyšší míru průmyslového využití než zlato a tudíž pro ně platí z hlediska osvobození od DPH totéž, co pro stříbro, tedy jejich cena je navýšena o aktuální sazbu daně.

Trojská unce (1 Oz)
je tradiční váhová jednotka, ve které se obchoduje zlato. Jedná se hmotnost 31,1035 gramu.

Cena zlata
se tvoří na komoditních trzích na základě nabídky a poptávky. Vzhledem k tomu, že se zlatem a ostatními drahými kovy se obchoduje na mnoha trzích světa v různých časových pásmech, vzniká tak téměř permanentně aktuální cena 24 hodin denně.Cena zlata na komoditním trhu je zpravidla uváděna v US Dolarech za 1 unci ryzího materiálu (999,9/1000) v objemu 1000 uncí (ca 31,1 kg.). Tato cena je tedy pro koncového investora prakticky nedosažitelná. Cena pro koncového zákazníka je navýšena o tzv. prémium.

Fixing
údaj o ceně v předem stanovenou denní dobu na určeném trhu. Velmi často se používá tzv. londýnský fixing, tedy cena drahého kovu v 11.30 hodin (dopolední fixing=am) a v 15.30 hodin (odpolední fixing= pm).

Prémium
je celková procentuální přirážka k aktuální světové ceně vzácného kovu. Zahrnuje v sobě náklady účastníku trhu s vzácnými kovy (transport, pojištění, ražba slitků nebo mincí,marže obchodníků aj.) Obecně platí: čím menší jednotková hmotnost zlaté mince nebo slitku, tím vyšší je prémium.(Např. cena 10 kusů 100 gr. slitků bude vyšší než u 1 kusu slitku o hmotnosti 1 kg).

Good delivery
jedná se o jakostní standard zlatých slitků rafinérů registrovaných v londýnské asociaci rafinérů (LBMA), jejichž zlaté a stříbrné slitky jsou akceptovány bez jakýchkoli dohadů a bez námitek. Takové slitky jsou nesou označení „London Good delivery“.

Zlaté mince
zlaté mince mohou být investiční a nebo numismatické. Cena numismatických mincí je navýšena o daň z přidané hodnoty, zato však mohou časem získat sběratelskou hodnotu, která může výrazně převýšit hodnotu zlatého obsahu v minci. Naproti tomu zlaté investiční mince jsou prodávány za aktuální hodnotu zlatého obsahu.Sběratelskou hodnotu získávají jen vyjímečně, neboť jsou raženy a dodávány dle aktuální poptávky.Jsou však osvobozeny od daně z přidané hodnoty a rovněž okamžitě likvidní.

Zlaté slitky a cihly
gramáže do 100 gramů včetně jsou dodávány zpravidla ve formě vylisovaných cihliček a do gramáže 100 gramů navíc ve formě tzv. kinebarů (zalisovaných v originálním obalu s certifikátem výrobce).Gramáže od 250 gramů výše jsou přímo odlévany do formy slitků.