Úvod > Aktuality

Aktuality

Hans Werner Sinn: „Chyceni v Euru“

Hans Werner Sinn je uznávaný německý ekonom a šéf renomovaného ifo institutu. Ve svém článku „Chyceni v Euru“ uvedl H. W. Sinn toto: „ Existují politické pravdy a skutečné pravdy. Politické pravdy vznikají tehdy, když dostatečný počet politiků přesvědčí sami sebe, média a občany, aby uvěřili. Skutečné pravdy vyplývají ze statistických faktů, stejně jako ekonomických a přírodních zákonů.“

Informace pro zákazníky

Provozní doba o Velikonocích: Pátek 18. 4. 2014 - Uzavřena prodejna i Eshop. Pondělí 21. 4. 2014 - Uzavřena prodejna i Eshop.

Přečetli jsme za Vás: „Lžou, až se trámy ohýbají“

„Je-li situace vážná, musí se lhát.“ Autorem této věty není nikdo jiný, než bývalý šéf Euroskupiny Jean-Claude Juncker. Porozumět tomuto nepříliš morálnímu poselství by měli především ti, kteří vsadili ve svých investicích nebo spořeních pouze a především na finanční nástroje, například na „jisté“ státní dluhopisy, bankovní vklady, státem „garantované“ produkty jako stavební spoření nebo životní pojištění apod. A čím více se lže, tím je situace vážnější.

Newsletter EKKA-Gold

Obsah: 1. Japonský lék zvaný Abenomika- další marný pokus? 2. Světové státní dluhy dosáhly 100 biliónů USD 3. „Německo se začíná podobat NDR a EU Sovětskému svazu“ 4. Zlato- obrat trendu. 5. Jen Goldman Sachs je (opět) skeptický 6. Ekka-Gold spoření ve zlatě v prestižní soutěži „Zlatá koruna“

ZLATO SE CHOVÁ PODLE OČEKÁVÁNÍ – obratová formace nabírá stále jasnějších kontur

V naší poslední analýze grafu jsme stanovili kurzový cíl č. 1 na hodnotě 1 350 USD.

Japonsko – po USA další příklad toho, jak nefunguje „startování“ ekonomiky tiskem peněz

Koncem roku 2012 přišla japonská vláda s extrémně ambiciózním plánem k nastartování ekonomiky, jež se s malými přestávkami potácí již 20 let v recesi. Podle svého premiéra Shinza Abe byl tento balíček nazván „Abenomika“ (podobně jako Reaganomika v USA v 80 letech).

NEJVĚTŠÍ ZLATÁ MINCE SVĚTA

je k vidění u našeho partnera pro aurum v Mnichově.

Aktuální analýza : ZLATO – potvrzení obratové formace?

V minulé analýze v Newsletteru z 20. 1. 2014 jsme psali: „Průběh kurzu zlata dává vysokou šanci, že by se mohlo jednat o obratovou formaci, jejíž horní hranice leží u 1 250 USD. Překonáním této mety se automaticky otevře potenciál ke kurzům kolem 1 320 USD…..“

Trendy se rodí ve skepsi a umírají v euforii

Leden 2014 „Nesmíš mít jiné bohy než peníze“

Prodejní doba

Vánoční svátky 2013

Slovníček pojmů

Investiční zlato
Investičním zlatem se podle zákona č.235/2004 Sb. rozumí: zlato ve tvaru uzančních slitků o hmotnosti připouštěné na trhy zlata a ryzosti nejméně 995 tisícin. Zlaté mince, které mají ryzost nejméně 900 tisícin, byly vyrobeny po roce 1800, jsou nebo byly v zemi svého původu zákonným platidlem a jsou obvykle prodávány za cenu, která nepřevyšuje volnou tržní hodnotu jejich zlatého obsahu o více než 80 %.

Investiční stříbro
pojem investiční stříbro nemá oporu v zákoně ve smyslu osvobození od daně z přidané hodnoty. Na mince a slitky z ryzího stříbra je tudíž pohlíženo jako na jiné produkty z tohoto kovu.

Platina a paládium
jsou stejně jako zlato a stříbro vhodným nástrojem k dlouhodobému uchování hodnoty majetku. Platina je dokonce vzácnější než zlato. Oba tyto kovy mají rovněž vyšší míru průmyslového využití než zlato a tudíž pro ně platí z hlediska osvobození od DPH totéž, co pro stříbro, tedy jejich cena je navýšena o aktuální sazbu daně.

Trojská unce (1 Oz)
je tradiční váhová jednotka, ve které se obchoduje zlato. Jedná se hmotnost 31,1035 gramu.

Cena zlata
se tvoří na komoditních trzích na základě nabídky a poptávky. Vzhledem k tomu, že se zlatem a ostatními drahými kovy se obchoduje na mnoha trzích světa v různých časových pásmech, vzniká tak téměř permanentně aktuální cena 24 hodin denně.Cena zlata na komoditním trhu je zpravidla uváděna v US Dolarech za 1 unci ryzího materiálu (999,9/1000) v objemu 1000 uncí (ca 31,1 kg.). Tato cena je tedy pro koncového investora prakticky nedosažitelná. Cena pro koncového zákazníka je navýšena o tzv. prémium.

Fixing
údaj o ceně v předem stanovenou denní dobu na určeném trhu. Velmi často se používá tzv. londýnský fixing, tedy cena drahého kovu v 11.30 hodin (dopolední fixing=am) a v 15.30 hodin (odpolední fixing= pm).

Prémium
je celková procentuální přirážka k aktuální světové ceně vzácného kovu. Zahrnuje v sobě náklady účastníku trhu s vzácnými kovy (transport, pojištění, ražba slitků nebo mincí,marže obchodníků aj.) Obecně platí: čím menší jednotková hmotnost zlaté mince nebo slitku, tím vyšší je prémium.(Např. cena 10 kusů 100 gr. slitků bude vyšší než u 1 kusu slitku o hmotnosti 1 kg).

Good delivery
jedná se o jakostní standard zlatých slitků rafinérů registrovaných v londýnské asociaci rafinérů (LBMA), jejichž zlaté a stříbrné slitky jsou akceptovány bez jakýchkoli dohadů a bez námitek. Takové slitky jsou nesou označení „London Good delivery“.

Zlaté mince
zlaté mince mohou být investiční a nebo numismatické. Cena numismatických mincí je navýšena o daň z přidané hodnoty, zato však mohou časem získat sběratelskou hodnotu, která může výrazně převýšit hodnotu zlatého obsahu v minci. Naproti tomu zlaté investiční mince jsou prodávány za aktuální hodnotu zlatého obsahu.Sběratelskou hodnotu získávají jen vyjímečně, neboť jsou raženy a dodávány dle aktuální poptávky.Jsou však osvobozeny od daně z přidané hodnoty a rovněž okamžitě likvidní.

Zlaté slitky a cihly
gramáže do 100 gramů včetně jsou dodávány zpravidla ve formě vylisovaných cihliček a do gramáže 100 gramů navíc ve formě tzv. kinebarů (zalisovaných v originálním obalu s certifikátem výrobce).Gramáže od 250 gramů výše jsou přímo odlévany do formy slitků.