Úvod > Aktuality

Aktuality

Velké banky v podezření z manipulace s cenou zlata a stříbra

Německý BaFin a britský Financial Conduct Authority (FCA) zahajují vyšetřování evropských bank, podezřelých z cenové manipulace na trhu se zlatem a stříbrem. Konkrétně proti Deutsche Bank, Société Générale, Barclays, HSBS a Bank of Nova Scotia.

Diktát korporátní psychopatie

Je vrcholným číslem manipulátora, když se podaří zaměnit prostředek k dosažení cíle s cílem samotným. Položme si kardinální otázku: „Je hospodářský růst prostředek nebo cíl?

Občane, nespoř! Utrácej!

„Svět chce být klamán“ praví klasik. Proto od dětství milujeme cirkus, triky a iluze. Avšak když vyjdeme z manéže, je nám jasné, že jsme v realitě.

Jak dlouho ještě může být dojeno německé vemeno?

Účinky záchranných balíků pro udržení Eura jsou „malovány na růžovo“ Vrcholné evropské autority nám ústy mainstreamových médií opakovaně prezentují zprávy, jak miliardové balíky na záchranu předlužených zemí EU začínají účinkovat, jak vlády potrefených zemí uvádějí do praxe potřebné reformy, a jak státní deficity klesají a podobně.

Sláva, budeme dělat ještě větší dluhy!

Kdo sledoval politické divadlo americké vlády minulý týden, musel nabýt dojmu, že blaho světa je závislé na tom, zda bude umožněno americké vládě i nadále zvyšovat jejich již beztak astronomický dluh.

„ZLATO STOJÍ KRÁTCE PŘED DALŠÍ VZESTUPNOU VLNOU“

Claus Vogt je významný správce finančního majetku a autor bestsellerů „Greenspan Dossier“ nebo „Dluhová past“, ve kterých podrobuje zdrcující kritice měnovou politiku amerického FEDu.

Přečetli jsme za Vás: „Dlouhodobý býčí trh zlata pokračuje.“ (Handelsblatt)

„Handelsblatt“ popisuje obrat trendu po propadu na trhu zlata. „Dlouhodobý býčí trh pokračuje“ a dodává, že zlato ve své funkci pojistky majetku je nenahraditelné.

Goldreport 2013- In Gold we trust

(Autor: Ronald-Peter Stoeferle, incrementum.li- vybrané pasáže)

TECHNICKÁ ANALÝZA: OKURKOVÁ SEZÓNA PRO ZLATO? ………NAOPAK!

Letní měsíce bývají často většinou obchodníků nazývány „okurkovou sezónou“. Ne však u zlata. Investoři, kteří uvažují o investici části svého finančního majetku právě do této komodity, by mohli být po návratu z letních dovolených překvapeni vývojem ceny zlata v letních měsících.

„Anti Euro strana“ (AfD-Alternativa pro Německo) jde do letošních parlamentních voleb.

Strana Alternativa pro Německo, známá také jako „Anti-Euro strana“ jde do letošních voleb do Bundestagu se 153 kandidáty.

Slovníček pojmů

Investiční zlato
Investičním zlatem se podle zákona č.235/2004 Sb. rozumí: zlato ve tvaru uzančních slitků o hmotnosti připouštěné na trhy zlata a ryzosti nejméně 995 tisícin. Zlaté mince, které mají ryzost nejméně 900 tisícin, byly vyrobeny po roce 1800, jsou nebo byly v zemi svého původu zákonným platidlem a jsou obvykle prodávány za cenu, která nepřevyšuje volnou tržní hodnotu jejich zlatého obsahu o více než 80 %.

Investiční stříbro
pojem investiční stříbro nemá oporu v zákoně ve smyslu osvobození od daně z přidané hodnoty. Na mince a slitky z ryzího stříbra je tudíž pohlíženo jako na jiné produkty z tohoto kovu.

Platina a paládium
jsou stejně jako zlato a stříbro vhodným nástrojem k dlouhodobému uchování hodnoty majetku. Platina je dokonce vzácnější než zlato. Oba tyto kovy mají rovněž vyšší míru průmyslového využití než zlato a tudíž pro ně platí z hlediska osvobození od DPH totéž, co pro stříbro, tedy jejich cena je navýšena o aktuální sazbu daně.

Trojská unce (1 Oz)
je tradiční váhová jednotka, ve které se obchoduje zlato. Jedná se hmotnost 31,1035 gramu.

Cena zlata
se tvoří na komoditních trzích na základě nabídky a poptávky. Vzhledem k tomu, že se zlatem a ostatními drahými kovy se obchoduje na mnoha trzích světa v různých časových pásmech, vzniká tak téměř permanentně aktuální cena 24 hodin denně.Cena zlata na komoditním trhu je zpravidla uváděna v US Dolarech za 1 unci ryzího materiálu (999,9/1000) v objemu 1000 uncí (ca 31,1 kg.). Tato cena je tedy pro koncového investora prakticky nedosažitelná. Cena pro koncového zákazníka je navýšena o tzv. prémium.

Fixing
údaj o ceně v předem stanovenou denní dobu na určeném trhu. Velmi často se používá tzv. londýnský fixing, tedy cena drahého kovu v 11.30 hodin (dopolední fixing=am) a v 15.30 hodin (odpolední fixing= pm).

Prémium
je celková procentuální přirážka k aktuální světové ceně vzácného kovu. Zahrnuje v sobě náklady účastníku trhu s vzácnými kovy (transport, pojištění, ražba slitků nebo mincí,marže obchodníků aj.) Obecně platí: čím menší jednotková hmotnost zlaté mince nebo slitku, tím vyšší je prémium.(Např. cena 10 kusů 100 gr. slitků bude vyšší než u 1 kusu slitku o hmotnosti 1 kg).

Good delivery
jedná se o jakostní standard zlatých slitků rafinérů registrovaných v londýnské asociaci rafinérů (LBMA), jejichž zlaté a stříbrné slitky jsou akceptovány bez jakýchkoli dohadů a bez námitek. Takové slitky jsou nesou označení „London Good delivery“.

Zlaté mince
zlaté mince mohou být investiční a nebo numismatické. Cena numismatických mincí je navýšena o daň z přidané hodnoty, zato však mohou časem získat sběratelskou hodnotu, která může výrazně převýšit hodnotu zlatého obsahu v minci. Naproti tomu zlaté investiční mince jsou prodávány za aktuální hodnotu zlatého obsahu.Sběratelskou hodnotu získávají jen vyjímečně, neboť jsou raženy a dodávány dle aktuální poptávky.Jsou však osvobozeny od daně z přidané hodnoty a rovněž okamžitě likvidní.

Zlaté slitky a cihly
gramáže do 100 gramů včetně jsou dodávány zpravidla ve formě vylisovaných cihliček a do gramáže 100 gramů navíc ve formě tzv. kinebarů (zalisovaných v originálním obalu s certifikátem výrobce).Gramáže od 250 gramů výše jsou přímo odlévany do formy slitků.