Úvod > Aktuality

Aktuality

Zlato koupit, držet nebo prodat?

Jsou na světě lidé, jejichž jedno jediné slovo dokáže spustit nákupní euforii, stejně jako dostat finanční systém do kolen.

Inflační trik

(přeloženo od Dr. Michaela Grandta) Zdá se Vám často také, že Vaše životní náklady stoupají rychleji, než uvádí statistický úřad ve svých statistikách o inflaci?

„Game over“ u vzácných kovů?

od Roberta Hartmanna (pro aurum OHG): „Operace zlato“ běží již několik týdnů. Cena zlata a stříbra se propadla pod důležité cenové hranice. Jejich prolomení způsobilo automatický výprodej s dramatickým propadem ceny. Již několik týdnů se podle Roberta Hartmanna dějí na trzích se zlatem mírně řečeno podivné věci. Pohyb cen směrem dolů se dramaticky zrychlil minulý pátek v New York a pokračoval v pondělí v Asii ve stejném tempu. Během 2 dnů tedy „sešup“ o 12%. U stříbra dokonce o 17%.

Příběh Johna Lawse

John Law (ve Francii zvaný Laws) byl skotský šlechtic, který se věnoval rodinnému podnikání a finančnictví. Po smrti svého otce se rozjel do Londýna, kde se zabýval zábavou a hazardními hrami, ve kterých prohrál téměř veškeré své jmění. (Dokonce za zabití soka v souboji byl odsouzen k trestu smrti, který byl zmírněn na uvěznění. Kolem roku 1700 J. L. se podařilo uniknout.)

Novinka ze dne 25. 05. 2012

V rozhovoru s mluvčím společnosti pro aurum prozradil také své názory na ocenění akcií Facebooku, které jsou podle jeho názoru „astronomicky předražené“.

Nejbližší nákupní terním Ekka Gold spoření ve zlatě

Dne 2.května proběhl v souladu s VOP další pravidelný nákup investičního zlata pro účastníky Ekka gold spoření ve zlatě. Nové množství zlata bylo připsáno na jednotlivá váhová konta klientů. Další nákup bude proveden 1.června 2011 v 11,30 h. Finanční prostředky, určené pro zakoupení investičního zlata, je možné již od dnešního dne zasílat na bankovní účet, uvedený ve VOP. Uzávěrka došlých plateb bude 31.května ve 24,00 hodin.

Přání je otcem myšlenky …

„Problém nelze vyřešit způsobem, který sám vedl ke vzniku problému.“ Albert Einstein. Zatímco si šéf ECB Mario Draghi pochvaluje, že vidí „mnoho signálů návratu důvěry v Euro“

První Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Další Poslední

Slovníček pojmů

Investiční zlato
Investičním zlatem se podle zákona č.235/2004 Sb. rozumí: zlato ve tvaru uzančních slitků o hmotnosti připouštěné na trhy zlata a ryzosti nejméně 995 tisícin. Zlaté mince, které mají ryzost nejméně 900 tisícin, byly vyrobeny po roce 1800, jsou nebo byly v zemi svého původu zákonným platidlem a jsou obvykle prodávány za cenu, která nepřevyšuje volnou tržní hodnotu jejich zlatého obsahu o více než 80 %.

Investiční stříbro
pojem investiční stříbro nemá oporu v zákoně ve smyslu osvobození od daně z přidané hodnoty. Na mince a slitky z ryzího stříbra je tudíž pohlíženo jako na jiné produkty z tohoto kovu.

Platina a paládium
jsou stejně jako zlato a stříbro vhodným nástrojem k dlouhodobému uchování hodnoty majetku. Platina je dokonce vzácnější než zlato. Oba tyto kovy mají rovněž vyšší míru průmyslového využití než zlato a tudíž pro ně platí z hlediska osvobození od DPH totéž, co pro stříbro, tedy jejich cena je navýšena o aktuální sazbu daně.

Trojská unce (1 Oz)
je tradiční váhová jednotka, ve které se obchoduje zlato. Jedná se hmotnost 31,1035 gramu.

Cena zlata
se tvoří na komoditních trzích na základě nabídky a poptávky. Vzhledem k tomu, že se zlatem a ostatními drahými kovy se obchoduje na mnoha trzích světa v různých časových pásmech, vzniká tak téměř permanentně aktuální cena 24 hodin denně.Cena zlata na komoditním trhu je zpravidla uváděna v US Dolarech za 1 unci ryzího materiálu (999,9/1000) v objemu 1000 uncí (ca 31,1 kg.). Tato cena je tedy pro koncového investora prakticky nedosažitelná. Cena pro koncového zákazníka je navýšena o tzv. prémium.

Fixing
údaj o ceně v předem stanovenou denní dobu na určeném trhu. Velmi často se používá tzv. londýnský fixing, tedy cena drahého kovu v 11.30 hodin (dopolední fixing=am) a v 15.30 hodin (odpolední fixing= pm).

Prémium
je celková procentuální přirážka k aktuální světové ceně vzácného kovu. Zahrnuje v sobě náklady účastníku trhu s vzácnými kovy (transport, pojištění, ražba slitků nebo mincí,marže obchodníků aj.) Obecně platí: čím menší jednotková hmotnost zlaté mince nebo slitku, tím vyšší je prémium.(Např. cena 10 kusů 100 gr. slitků bude vyšší než u 1 kusu slitku o hmotnosti 1 kg).

Good delivery
jedná se o jakostní standard zlatých slitků rafinérů registrovaných v londýnské asociaci rafinérů (LBMA), jejichž zlaté a stříbrné slitky jsou akceptovány bez jakýchkoli dohadů a bez námitek. Takové slitky jsou nesou označení „London Good delivery“.

Zlaté mince
zlaté mince mohou být investiční a nebo numismatické. Cena numismatických mincí je navýšena o daň z přidané hodnoty, zato však mohou časem získat sběratelskou hodnotu, která může výrazně převýšit hodnotu zlatého obsahu v minci. Naproti tomu zlaté investiční mince jsou prodávány za aktuální hodnotu zlatého obsahu.Sběratelskou hodnotu získávají jen vyjímečně, neboť jsou raženy a dodávány dle aktuální poptávky.Jsou však osvobozeny od daně z přidané hodnoty a rovněž okamžitě likvidní.

Zlaté slitky a cihly
gramáže do 100 gramů včetně jsou dodávány zpravidla ve formě vylisovaných cihliček a do gramáže 100 gramů navíc ve formě tzv. kinebarů (zalisovaných v originálním obalu s certifikátem výrobce).Gramáže od 250 gramů výše jsou přímo odlévany do formy slitků.