Zákaznická podpora
Vzácné kovy – nenechat se chytit do psychologické pasti
Nebýt totiž faktu, že se tento stagnační vývoj odehrává blízko významných technických met, dalo by se souhlasit s charakteristikou, že se jedná o „zívající“ nudu. Opak je pravdou. Současné dění představuje silně napínavý scénář, který má v sobě potenciál startovního výstřelu. Dá se říci, že jak zlato, tak i stříbro aktuálně sbírají síly k poslednímu útoku na tvrz, kterou představuje horní okraj střednědobé obratové formace (v obou grafech níže červená přerušovaná linie u 1375 USD), kterou jsme již několikrát v našich příspěvcích vysvětlovali. Bude-li tato tvrz pokořena, uvolní se cesta pro dynamický růstový potenciál. A čím déle toto zadržování pod zmíněnou hranici trvá, tím agresívněji zpravidla vyzní její průlom.
Graf 1: Zlato 2016-2018 v USD
Zdroj: EKKA-Gold/Guidants
Napínavá situace: zlato se pohybuje od počátku roku 2018 v relativně úzkém koridoru 5% mezi 1 300- 1 365 USD/unci (šedý koridor vpravo nahoře). Tento vývoj však probíhá těsně „pod hladinou“ 1 375 USD (červená tečkovaná linie), jejíž proražení vzhůru je předpokladem k nastartování dlouhodobého vzestupného trendu.
Graf 2: Zlato 2012-2018 v USD/Unci
Zdroj: EKKA-Gold/Guidants
Napínavá situace: Podaří se zlatu úspěšně dokončit obratovou formaci proražením červené linie u 1 375 USD? Prvním krátkodobým cílem by byla meta 1 450/1 500 USD a v dalším vývoji pak cena kolem 1 700 USD. Podmínkou je udržení hodnot nad 1 280/1 300 USD.
Stříbro – velká šance na obrat trendu
To, co představuje hranice 1 370/1 375 USD pro zlato, představuje pro stříbro hranice 17,00/17,50 USD/unci.
Graf 3:Stříbro 2016-2018
Zdroj: EKKA-Gold/Guidants
Stříbro
generuje nákupní signál nad 17,00/17,50 USD prolomením horního ohraničení klínu (modrá linie). Prvním cílem z této formace by byla cena kolem 20 USD. Naopak výrazným podkročení přerušované modré linie (aktuálně kolem 15,50 USD) by byla tato nadějná formace neutralizována.
Dalším významným faktem, které podporuje scénář brzkého vzestupného trendu, je nízká volatilita zlata i stříbra. Index volatility (kolísavosti) propočítávaný Chicago Bord Options Exchange (CBOE) je aktuálně nižší, než stejný index kolísavosti u amerického akciového indexu S&P 500 (tzv. VIX). Mnoho let tomu bylo právě naopak. Znamená to, že aktuálně je investice do vzácných kovů vnímána podle těchto ukazatelů jako méně riziková než investice do amerických akcií.
Vzhledem k tomu, že jak zlato, tak i stříbro představují především ochranu majetku před inflací, krizemi a finanční represí státu, dá se tento fakt hodnotit jako vysloveně pozitivní. Samozřejmě, že nelze vyloučit, že i tyto parametry se mohou náhle změnit, ale tak je tomu u všech aktiv, ať už se jedná o akcie, dluhopisy nebo i nemovitosti.
Mnoho investorů ztratí zájem v nesprávném okamžiku
Vzpomínáte si na četné prognózy v roce 2015/2016, kdy například mocný Goldman Sachs atestoval zlatu kurzový cíl pod 1000 USD?
Zlato kotuje od té doby o 26% výše než v prosinci 2015. Téměř neslyšně a mimo mediální pozornost finančních zpravodajců. Přesto se celkový investorský sentiment pohybuje už několik let na úrovni rekordního pesimismu. To je dobré znamení. Rostoucí kurz a nedůvěra jsou typické ingredience rodících se silných trendů.
Bank of Amerika Merrill Lynch (BAML) mění svou prognózu na zlato
Analytikové této významné americké banky vychází t toho, že cena zlata by měla letos posílit a dosáhnout ceny 1 400 USD/unci. Důvodem tohoto optimismu jsou pro zlato pozitivní faktory, jako rostoucí rozpočtový schodek USA a rostoucí inflace. Také u stříbra jsou analytikové pozitivně naladěni a předpokládají vzestup na 17,50 USD.
Co je důležitějšího na těchto víceméně „kosmetických“ úpravách kurzových cílů a důvodem, proč je prezentujeme? Jde o to, že oba kurzové cíle se nacházejí nad významnými a výše popsanými metami (u zlata 1 375 USD a stříbra 17,00/17,50 USD).
Znamená to tedy, že jinak ke zlatu skeptický bankovní průmysl implicitně vychází z obratu trendu u vzácných kovů, alespoň tedy BAML.
Závěr: Nenechat se chytit do psychologické pasti
Proto se teď nenechejte chytit do pasti. Investorská masa totiž odhalí trend zpravidla až v jeho druhé fázi a nezřídka v samotném závěru.
Současná situace charakterizovaná vzestupem kurzu v kombinaci s přetrvávající vysokou skepsí investorů nabízí mimořádně příznivý poměr mezi šancí a rizikem. Dojde-li k průlomu výše popsaných bariér, a není podstatné, zda to bude ještě nějaký týden či měsíc trvat, vyrazí vzácné kovy svižně na dlouhou trať, která je může vynést v dlouhodobém horizontu až nad hodnoty historických maxim z roku 2011 (1 960 USD/unci u zlata a přes 50 USD u stříbra).
Kromě potenciálu růstu ceny skýtají vzácné kovy svému majiteli nezávislou ochranu majetku před krizemi, politickými chybami a finanční represí státu. Tedy dvě mouchy jednou ranou?