Krizová měna zlato je na dobré cestě k dosažení třetího měsíčního růstu v řadě. V současné době činí nárůst hodnoty 6,1 procenta po několika rekordních maximech (k 25/09/24).


Zlato - slabina v nedohlednu

S ohledem na skutečnost, že zlato v únoru bylo stále místy pod 2 000 USD, překonání hranice 2 600 USD v září lze nepochybně interpretovat jako silnou zprávu. Technické korekce ve výši více než deseti procent byly letos zjevně nedostatkovým zbožím. Naposledy byla dvouciferná procentuální korekce pozorována na podzim roku 2023.
Je zřejmé, že i mírné vybírání zisků je vždy vnímáno jako nákupní příležitost.
Zvýšená geopolitická rizika pravděpodobně hrály důležitou roli v nedávném rekordním růstu.
Přestože většina trhu očekávala snížení sazeb Fedu o 50 bazických bodů 18. září, zdá se, že stále existuje více důvodů k nákupu než k prodeji. Jak válka ve východní Evropě, tak vojenská eskalace na Blízkém východě vyvolávají silný zájem o osvědčenou krizovou měnu – zlato.

 

Důležité porovnávání peněz se zlatem

Při porovnávání peněz se zlatem z dlouhodobého pohledu na kapitálové trhy je dobré mít na paměti následující: zatímco například americká peněžní zásoba M2 se od přelomu tisíciletí zvýšila více než čtyřnásobně, vládní výdaje se zvýšily více než pětinásobně a vládní dluh se zvýšil více než šestinásobně, globální držba zlata rostla méně dynamicky. Vzhledem k tomu, že množství zlata – na rozdíl od peněžní zásoby – nelze zvýšit stisknutím tlačítka ani v neomezeném množství, měnová devalvace (-> inflace) nebyla v posledních desetiletích pro žlutý drahý kov absolutně žádným problémem. Zatímco roční produkce zlatých dolů (primární produkce)  se od roku 2010 zvýšila z 2 754,5 na současných 3 636,2 tun, peněžní zásoba M2 v USA se ve stejném období zvýšila ve dvouciferném bilionovém rozmezí.

Vzhledem k faktu, že "nové" zlato lze získat pouze s vynaložením velkého množství práce, energie a kapitálu, lze jej považovat za výrazně cennější než peníze, jejichž materiální hodnota směřuje k nule. Peníze jsou v zásadě primárně založeny na důvěře, která je vkládána do měnové oblasti, fungující ekonomiky a státních institucí. Majitelé peněz doufají, že je budou moci i v budoucnu směnit za zboží nebo služby. Německá historie však během několika měnových reforem za posledních 100 let ukázala, že i tato důvěra může být zklamána. Rovněž tak je dobře známa Československá měnová reforma z roku 1953.


S2F – vše vysvětlující zkratka

Měny lze hodnotit mimo jiné podle stupně tvrdosti. Žlutý drahý kov není z fyzikálního hlediska považován za zvlášť tvrdý, ale z finančně matematického hlediska je považován za tvrdý. Tvrdost "normální" měny lze posoudit s přihlédnutím k inflaci, stabilitě směnného kurzu, úrokovým sazbám, devizovým rezervám, úvěrovému ratingu nebo běžné či obchodní bilanci.

V případě alternativních měn, jako je zlato, stříbro nebo bitcoin, lze jako užitečný nástroj použít poměr „stock-to-flow“ (S2F). Slouží jako měřítko jejich nedostatku nebo stupně tvrdosti. U zlata se jedná o poměr zásob k „toku“ - vydělením globálních zlatých rezerv (zásob) roční produkcí zlatých dolů (toku). Výsledek ukazuje, kolik let by trvalo zdvojnásobení globálních zásob zlata při konstantním tempu produkce. Čím vyšší je tento poměr, tím přísnější nebo tvrdší je krizová měna. Na základě aktuálních údajů (zdroj: World Gold Counsil) má zlato v současné době S2F vyšší než 58.


Září: Vybírání zisků od poloviny měsíce

V návaznosti na nová historická maxima opět převládly prodeje. Odborník na drahé kovy Robert Hartmann poněkud brzdí euforii z budoucích vyhlídek ceny zlata a říká: "Trh letos zlato posílil již o více než 25 procent na dolarové bázi. Z historického hlediska je to hodně. Dokážu si tedy dobře představit, že do konce roku dojde na trhu se zlatem k mírné korekci." Zároveň však předpokládá, že vzestupný trend, který probíhá od roku 2015, zůstane nedotčen. S ohledem na netrpělivě očekávané prezidentské volby v USA poukazuje na známé investiční pravidlo "politické akciové trhy mají krátké nohy". To znamená, že v krátkodobém horizontu po amerických volbách může dojít k velkým pohybům, v závislosti na výsledku, ale ve střednědobém až dlouhodobém horizontu se nedomnívá, že je relevantní, kdo se stane americkým prezidentem. V dlouhodobém horizontu dominuje trendům především nabídka a poptávka.


Zdroj: pro aurum, zkráceno.