První pololetí je u konce. Po čtyřech po sobě jdoucích měsíčních přírůstcích si zlato (coby krizová měna) oddechlo a v červnu zaznamenalo mírný pokles o 1,2 % (stav k 27. 6. 2024).


Dobré výsledky v první polovině roku

 

Od přelomu roku vzrostla hodnota investičního zlata v dolarech o 11,4 % a 16,3 % v eurové měně. V CZK pak o 17,3 %. To znamená, že tato osvědčená krizová měna překonala výkonnost německých blue chips (DAX: +8,7 %) i amerických blue chips (Dow Jones index: +3,8 %) - navzdory různým negativním faktorům. V tomto kontextu je třeba vnímat masivní odliv zlata z globálního sektoru ETF, který od konce prosince dosáhl téměř 138 tun. Růst amerických výnosů by na základě korelací pozorovaných v minulosti rovněž ospravedlňoval slabší cenu zlata. Výnosy amerických státních dluhopisů se splatností deset let vzrostly v první polovině roku z 3,93 % na 4,34 % p. a. a místy se dokonce vyšplhaly nad hranici 4,70 %.

 

V posledních několika týdnech opět převládaly diskuse o budoucím vývoji klíčových úrokových sazeb. Evropská centrální banka (ECB) 6. června oznámila snížení úrokových sazeb o 25 bazických bodů. Je zajímavé, že evropští centrální bankéři tak ohlásili obrat ve vývoji úrokových sazeb dříve, než jejich američtí kolegové. V posledních desetiletích Fed vždy udával směr měnové politiky zbytku světa. Pohyb úrokových sazeb ze strany Evropanů však nebyl překvapením, protože odpovědní pracovníci ECB jej již předem oznámili.

 

Opatření bylo odůvodněno tím, že inflace i hospodářský růst v eurozóně jsou na výrazně nižší úrovni než v USA. Zatímco například meziroční míra inflace v eurozóně činila 2,6 %, Američané trpěli výrazně vyšší mírou inflace ve výši 3,3 %. Ochota amerických centrálních bankéřů snižovat Fed Funds se proto v posledních měsících výrazně snížila. V době, kdy šla tato zpráva o trhu do tisku, bylo první snížení sazeb 18. září považováno za nejpravděpodobnější scénář. Nástroj FedWatch provozovatele burzy s futures CME Group uváděl pravděpodobnost kolem 62 %. 

 

Robert Hartmann, spoluzakladatel společnosti pro aurum, k současnému vývoji ceny zlata poznamenává, že po prudkém růstu ceny zlata do poloviny května nastala zdravá konsolidace či korekce. Předpokládá, že by mohla ještě nějakou dobu pokračovat, než bude pokračovat v růstu. Dobrá výkonnost investičního zlata je poněkud překvapivá vzhledem k rostoucím reálným výnosům - zejména v USA. Říká: "Je zřejmé, že pro některé účastníky trhu existují důležitější parametry, než reálné úrokové sazby, které hovoří ve prospěch nákupu zlata. Kromě již zmíněného snižování dolarových rezerv hrají pravděpodobně důležitou roli atributy "nezávislosti" a "uchování hodnoty".

 


Co nám napovídají průzkumy o zlatě mezi investory a centrálními bankami

V červnu byly zveřejněny dva velmi zajímavé průzkumy týkající se přímo zlata a spol. Jeden z nich byl proveden na objednávku společnosti pro aurum institutem pro výzkum veřejného mínění Forsa a již po čtrnácté v řadě se skládal ze tří různých témat. Stručně řečeno: navzdory rekordně vysokým cenám zlata si němečtí občané drahých kovů nesmírně váží - více než kdykoli předtím. Druhý průzkum provedla společnost YouGov jménem Světové rady pro zlato (WGC) a zaměřil se na aktuální náladu mezi centrálními bankami, pokud jde o jejich měnové rezervy včetně zlata.  Dotazováno bylo celkem 69 centrálních bank, z nichž 24 patřilo k průmyslovým zemím a 45 k rozvíjejícím se a rozvojovým zemím.

 

Centrálním bankám byly položeny otázky týkající se celkem sedmi témat. Jedním z obzvláště důležitých zjištění je, že měnoví experti očekávají v příštích pěti letech pokračující de-dolarizaci (snižování dolarových pozic) a rostoucí význam zlata. Například 62 % respondentů se domnívá, že podíl dolaru na světových měnových rezervách bude v příštích pěti letech výrazně nižší nebo mírně nižší, zatímco pouze 20 % se domnívá, že je možné mírné nebo výrazné zvýšení podílu dolaru. 

 

Otázka týkající se budoucího podílu zlata na světových měnových rezervách ukazuje zcela jiný obrázek: 69 % centrálních bank očekává, že podíl zlata výrazně nebo mírně poroste, zatímco pouze 13 % respondentů očekává výrazný nebo mírně nižší podíl zlata. Celkově 81 procent (v roce 2023: 71 procent) očekává nárůst světových zlatých rezerv, přičemž 29 procent považuje za pravděpodobný vlastní nákup zlata (v roce 2023: 24 procent).

 

Odborník na drahé kovy Robert Hartmann je přesvědčen, že vliv centrálních bank na cenu zlata byl v posledních pěti letech obrovský. Jen pro připomenutí: v posledních dvou letech WGC vykázala nákupy zlata v celkové výši 2 119 tun. Zejména stabilní nákupy rozvíjejících se trhů podle jednoho názoru výrazně ovlivnily scénář vývoje ceny zlata, zatímco v sektoru ETF byly zaznamenány masivní odtoky a soukromí klienti v zemích s významnou poptávkou po zlatě byli spíše na straně prodejců. Robert Hartmann upozorňuje, že někteří analytici považují za hlavní příčinu relativní síly zlata snižování objemu dolarových dluhopisů, a tím i amerického dolaru ve prospěch zlata, a říká: "Prohlášení Čínské národní banky, že v květnu nedošlo k žádným nákupům zlata, je třeba obecně brát s rezervou, protože objemy obchodů na šanghajské burze zlata již několik let rostou. Obchoduje se tam pouze s fyzickými slitky 1000 gramů a nakonec nikdo neví, zda poptávka pochází od soukromých zákazníků nebo od centrální banky.“

 


Červen: Letní klid po vlně výprodejů

Po významných prodejích v předchozích měsících bylo obchodování v červnu poměrně klidné. Vzhledem k relativně nízkému obratu se zdá, že soukromí investoři nyní dokončili své plánované nákupy. V současné době vidíme jistou míru opatrnosti: "Pokud jde o ceny zlata a stříbra, zůstáváme optimisty - zejména u stříbra. Nicméně fáze prezidentských voleb v USA v listopadu 2024 bude pravděpodobně velmi vzrušující. Pak by mohlo dojít k silným pohybům na trhu."

Převzato z pro aurum.
(Společnost pro aurum Deutschland je partnerem a bývalým 10 % společníkem EKKA-Gold).